Jak zostać dobrym baristą?

Parzenie kawy wbrew pozorom wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Niewiele osób potrafi to zrobić w prawidłowy sposób. Jeśli więc chcemy parzyć kawę jak profesjonaliści, powinniśmy zapisać się na odpowiedni kurs baristyczny. To na nim zapoznamy się z cenną wiedzę teoretyczną. Dowiemy się o wszystkich rzeczach, które mogą nam się później przydać. A wbrew pozorom jest ich sporo.

Na samym początku kursu na pewno dowiemy się, jakie wyróżniamy gatunki kawy. A jest ich sporo. Najpopularniejszymi gatunkami są ROBUSTA i AMERICANA. Warto więc się z nimi chociaż trochę lepiej zapoznać. Dodatkowo, dobry barista musi umiejętnie rozróżniać dane gatunki kawy. Dowiemy się więc, o czym świadczą jasne i czarne ziarna. Będziemy w stanie stwierdzić, czy dana kawa jest wysoko jakościowa, czy może przeleżała już przez dłuższy okres czasu i straciła swoją świeżość. A to ułatwi nam przygotowywanie pysznych napojów. Następnie na pewno zapoznamy się ze sposobami przyrządzania kawy. Wbrew pozorom nie wystarczy tutaj zalać ziarna gorącą wodą. Nawet temperatura wody ma tutaj ogromne znaczenie. W zależności od niej zmienia się smak oraz działanie danego napoju. Musimy również dowiedzieć się, ile ziaren sypać do jednej filiżanki. A takie informacje zaoferuje nam każdy kurs baristyczny. Ponadto, na pewno dowiemy się również, jak prawidłowo dbać o ekspres do kawy. A to bardzo ważna umiejętność, o której zapomina wielu baristów. W końcu obecnie w kawiarniach wykorzystuje się już praktycznie tylko i wyłącznie takie ekspresy. A jeśli chcemy z nich regularnie korzystać, musimy to robić w prawidłowy sposób.

Taki kurs na pewno dostarczy nam wiele, cennych informacji. Będziemy mogli je później wykorzystać i wziąć udział w praktycznych zajęciach. To one sprawią, że zdobędziemy zupełnie nowe umiejętności. A gdy już poczujemy się naprawdę świetni w tej dziedzinie, możemy postarać się o poważną pracę baristy. Dzięki niej w końcu zaczniemy robić to, co naprawdę nam wychodzi i co lubimy.

ksr.net.pl