Jak tapety zmieniają wygląd wnętrza

Oglądanie ciągle tych samych ścian sprawia, że chcemy je zmienić, wprowadzić coś nowego i oryginalnego, ale najczęściej nie wiemy jak się do tego zabrać, bo brakuje nam pomysłów. Z resztą nie ma w tym nic dziwnego, bo jeśli już raz urządziliśmy mieszkanie czy dom, najprawdopodobniej przestaliśmy już śledzić najnowsze rozwiązania związane z wystrojem wnętrz. I znudzeni nijakim wyglądem naszego pokoju postanawiamy działać i z zapałem przeszukujemy zdjęcia dodawane na stronach internetowych. Trafiamy w końcu na interesujące wystroje wnętrz z użyciem tapety i myślimy — „to jest to”.
Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję i zamienimy nudne jednokolorowe ściany na coś oryginalnego, warto przyjrzeć się z bliska wszystkim wadom i zaletom tego rozwiązania, chociaż nie ma co ukrywać, że plusów jest znacznie więcej niż minusów, pod warunkiem, że zachowamy zdrowy rozsądek i umiar.
Wybierając fototapetę musimy sobie zdawać przede wszystkim sprawę z tego, że jej powierzchnia najprawdopodobniej będzie pokrywała całą ścianę lub jej duży fragment, a zatem będzie czymś, co rzuca się w oczy zaraz po wejściu do pokoju. Ale kiedy pierwsze wrażenie minie, każdy gość zacznie się rozglądać wokół i z pewnością zwróci uwagę na to, czy fototapeta pasuje do wnętrza i jego wystroju.
I chociaż wybór wzorów i motywów drukowanych na wielkoformatowym papierze jest naprawdę duży, to nie powinniśmy bez zastanowienia wybierać tego, który akurat wpadł nam w oko, bo w domu może się okazać, że kolory nie pasują do wnętrza a my przeżyjemy kolejne rozczarowanie.
Oczywiście, jeśli lubimy szalone rozwiązania, a nasz dom jest paletą kolorów, najprawdopodobniej wszystko będzie tam pasowało doskonale. Nieco gorzej jest niestety w przypadku mieszkań o umiarkowanej tonacji kolorystycznej, gdzie dominuje jeden kolor przewodni podkreślony mocniejszymi akcentami w intensywnych barwach. W takim przypadku najbezpieczniej jest oczywiście nie wprowadzać dodatkowych kolorów, ale wybierać obrazy, w których użyto dobrze znanych nam barw. Dzięki temu unikniemy chaosu i zamieszkania, a zyskamy harmonijny i zgrany wygląd wnętrza w nieco zmodernizowanej formie.

Sklep z tapetami: E-interior
Na początku musimy jednak określić cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć, ponieważ każda fototapeta w nieco innym kierunku zmieni pomieszczenie, dlatego warto o tym pamiętać. Jeśli na przykład chodzi nam wyłącznie o złudzenie większej przestrzeni, powinniśmy wybrać specjalne tapety przedstawiające panoramiczny obraz miasta, krajobrazy, ścieżki i alejki lub tapety 3D, które stworzą głębię pomieszczenia i sprawią, że pokój wyda nam się znacznie większy i bardziej przestronny.
Zupełnie inaczej postąpimy, jeśli głównym celem będzie natomiast wydłużenie ściany (na przykład takiej z niewielkim skosem). W takim układzie powinniśmy się zdecydować na obrazy wertykalne, czyli te, które unoszą się w górę, mogą to być strzeliste budowle, wysokie drzewa lub widok imitujący pionowe deski.
Trudno jednak wskazać konkretny wzór tapety pasujący do konkretnego wnętrza, ponieważ decyzja zawsze należy do właścicieli i ich indywidualnego gustu. Z doświadczenia wiemy, że mając zbyt duży wybór — ciężko się zdecydować. Na szczęście nie musimy zupełnie na oślep podejmować decyzji, ponieważ niektóre sklepy oferują przygotowanie wizualizacji dowolnego pomieszczenia. Wystarczy dostarczyć zdjęcie ściany, na której chcemy umieścić fototapetę i wybrać tą, która nam się najbardziej podoba. Zdjęcie zostanie tak obrobione, że po krótkim czasie zobaczymy naszą ścianę ubraną w nową szatę i zdecydujemy, czy jest to wygląd, o jaki nam chodziło.
Jeśli podejmiemy już ostateczną decyzję, koniecznie musimy zwrócić jeszcze uwagę na rodzaj materiału. Oczywiście, fototapeta jest właściwie wielkoformatowym wydrukiem na specjalnym papierze fotograficznym, ale to wydaje się być opcją niewystarczającą w przypadku kuchni lub dziecięcego pokoju, gdzie z reguły potrzebne są zazwyczaj materiały trwalsze i odporne na zmywanie. Tutaj dużo lepiej sprawdzą się tapety laminowane, które możemy zmywać na mokro z użyciem delikatnych detergentów. Ale to nie koniec możliwości. Otóż, fototapetę możemy również umieścić na drzwiach lub meblach, ale w takim przypadku powinniśmy zamówić wydruk na specjalnej samoprzylepnej folii.
I można powiedzieć o fototapetach jeszcze dużo więcej, ale nie warto ufać opiniom innych ludzi, ponieważ te jak wiemy, albo są skrajnie pozytywne, albo negatywne. Najlepiej więc na własnej skórze (a raczej na własnej ścianie) przekonać się jak wygląda użytkowanie tapety. Szanse na niezadowolenie są niewielkie, natomiast możliwość zmiany przestrzeni dowolnego wnętrza zrekompensuje nam wszystko, bo nasz dom w końcu przestanie być nijaki, ale nabierze nowego wyglądu i charakteru.