Detektyw to osoba, którą może zostać każdy kto ma odrobinę samozaparcia, cechuje się spostrzegawczością i lubi rozwiązywać zagadki. Oczywiście, żeby zostać profesjonalnym detektywem, trzeba ukończyć specjalny kurs i wyrobić licencję. Tego typu zawód cieszy się w Polsce całkiem dużą popularnością, szczególnie, że od czasu do czasu pojawiają się w telewizji coraz to nowe programy telewizyjne, które przedstawiają kryminalne zagadki, które rozwiązuje się w biurach detektywistycznych.

Wydawać by się mogło, że praca detektywa to łatwe pieniądze, które zarabia się „przy okazji”, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużym sprytem i jakim wachlarzem cech należy się wykazać, żeby dotrzeć do sedna sprawy. Zdarzają się, oczywiście, sytuacje, w których detektyw jest bardziej psychologiem i wystarczy mu parę godzin i parę pytań, żeby znać rozwiązanie zagadki, ale w większości przypadków praca ta wymaga poświęceń.

Samo śledztwo to złożony proces, który pochłania dużo czasu, w szczególności, że ten czas nie jest zawsze wypełniony akcją i pościgami, ale w dużej mierze składa się z mozolnego śledzenia, nudnego czekania albo wchodzeniu w rolę, tylko po to, żeby uwiarygodnić swoją fałszywą tożsamość i wyciągnąć interesujące detektywa informacje.

Dobry detektyw to osoba, która ma dużo kontaktów. Na pewno ułatwia to jego pracę – wystarczy telefon do osoby, która może udzielić informacji na temat kartoteki podejrzanego i znacznie rozszerza się wiedza, która jest potrzebna do podania zleceniodawcy rozwiązania.

Sprawy, z którymi przychodzą klienci również są bardzo różne. Najczęściej jest to zdrada partnera i szukanie dowodów na potwierdzenie, ale równie popularne jest sprawdzanie kontrahenta, czy nieoficjalne rozwiązywanie spraw, które przez policję zostały zamknięte. Wiele osób decyduje się na wynajęcie detektywa, ponieważ liczą na szybsze rozwiązanie sprawy i zdobycie dowodów, a także wiedzą, że taka osoba może działać w sposób nieoficjalny i w taki też sposób zdobywać dowody, pomagające w śledztwie policyjnym.